VİDEOLAR

 • Mesane Zayıflığı Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

  Mesane zayıflığı, farklı nedenlerden dolayı oluşabilir ve her yaştan insanın başına gelebilir. Ancak mesane zayıflığı durumu yaşandığında bir uzman hekime başvurmak için zaman kaybedilmemelidir.
  Mesane zayıflığı yaşıyorsanız bir uzman hemşire ya da bir hekime başvurabilirsiniz. Kulaktan duyma bilgiler ile hareket etmek doğru değildir ve yanlış bir tedavi başka sorunlara da neden olabilir. Doktorunuz, sizin yaşadığınız…

  Detay
 • İdrar Kaçırma Sorununun Kadınlar Üzerindeki Etkileri

  Kabul edilmesi zor bir durum olan inkontinans ( idrar kaçırma ), birçok kadının yaşam kalitesini düşüren bir sorun olmuştur. Ancak kadınların çoğu bu durumu bir hastalık olarak görmek yerine yaşlılığın getirisi olarak algılamaktadır. Kadınlarda inkontinansa, obezite, doğum, sigara kullanımı, diyabet ve menopoz gibi faktörler neden olabilmektedir.
  Bireyin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen inkontinans, tıbbi bir sorun olduğu…

  Detay
 • İnkontinans Yaşayan Kadınların Yardım Almama Nedenleri

  İdrar kaçırma problemi yaşayan kadınlar, yaşam kaliteleri olumsuz yönde etkilenmesine rağmen yardım almaktan çekinmektedirler. Yardım almama nedenleri ise bu durumun yaşlılığın bir sonucu olduğunu düşünmeleri, tedavinin yararlı olacağına inanmamaları, yardım alacakları kişiyi bilmemeleri, sorunu sağlık görevlisine söylemekten çekinmeleri, utanmaları ve korkmaları olarak belirtilmektedir.
  Kadınlar inkontinansın…

  Detay
 • Menopozun İnkontinansa Etkisi

  Kadınlarda ilerleyen yaş ile birlikte menopoz gözlemlenir. Menopoz kadınlarda menstrüasyon (regl) ve buna bağlı olarak üremenin sona ermesi durumudur. Menopoz halk tarafından hayatın değişimi olarak bilinse de bu durum negatif bir durum değildir. Menopoz esnasında fiziksel, zihinsel ve cinsel değişiklikler olduğu bir gerçektir. Ancak bu durum zannedildiği kadar kötü değildir.
  İlerleyen yaş ile birlikte pelvik taban kasları zayıflayabilir. Zayıflayan bu…

  Detay
 • Hamilelikte İnkontinans

  Hamilelerde en sık görülen sorun sık idrara çıkmadır. Neredeyse tüm gebelerde görülür. Sebebi böbreklerden idrar yapımının artması ve pelvik tabanın doğuma hazırlık olarak gevşemesidir. Hamilelikte inkontinans; urge(sıkışma tipi) inkontinans yani tuvalete gidene kadar idrar kaçırma ve stres inkontinans yani öksürme, aksırma gibi karın içi basınç arttırıcı hareketlerle ortaya çıkan iki tip olarak…

  Detay
 • Hamilelik ve İnkontinans

  Hamileliğin ilk üç ayında anne adayının böbreğinden geçen ve süzülen kan oranında artış yaşanabilir. Bu nedenle anne adayında idrar artışı gerçekleşir. 
  Gebelik döneminde olan anne adaylarında en sık karşılaşılan nürolojik sorun idrar kaçırma sorunudur. Bu durum sürekli tuvalete çıkma, idrar yapma isteği ve tuvalete yetişememe gibi durumlarla kendini belli eder. Çoğu anne adayı…

  Detay