SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. İnkontinans Ürünlerine SGK geri ödemesi var mı?

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), raporlu hastaların Hasta Bezi ve Emici Külot masraflarına destek olmaktadır. 

  Geri ödeme tutarı 1 Nisan 2017 itibariyle, 120 adet yetişkin hasta bezi için aylık KDV dahil 127,44 TL, çocuk hasta bezi için aylık KDV dahil 99,12 TL olmuştur.

   

  SGK  tarafından size geri ödeme yapılabilmesi için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir:

   

  1. Sağlık Kurulu Raporu çıkartın

  Uzman doktor tarafından verilen, mesane ve rektum kontrolü olmadığını belirten resmi sağlık kurumu onaylı bir belgedir.  Bu rapor 1 yıl boyunca geçerlidir.

   

  2.Reçete yazdırın

  Uzman doktor tarafından kaşeli ve imzalı olmalıdır. Raporu bulunan hastalar için Aile Hekimleri de reçete yazmaktadır. 

  Reçete üzerinde "Hasta bezi ihtiyacı 1 aylık 120 adettir" şeklinde yazılmalıdır. (son mevzuata göre 2 aylık 240 adet için de reçete de alınabiliyor.)

  *Reçetenizi aldıktan sonra en geç 3 gün içinde ürünleri alıp faturanızı kestirmeniz gerekmektedir.

   

  3.Eczane ya da Medikalden ürününüzü alın

  Yeni düzenlemeyle, Geri Ödeme için anlaşma imzalayan eczane veya Medikalden aldığınız ürünler için SGK’dan online provizyonla anında onay alındığı için, SGK ödemeyi doğrudan satış noktasına yapacaktır. Bu nedenle siz sadece varsa aldığınız ürün ile geri ödeme tutarı arasındaki farkı ödeyeceksiniz.

  Online Geri Ödeme için henüz anlaşma imzalamayan satış noktalarından aldığınız ürün için, şimdilik eski sistemdeki gibi fatura alınmalıdır. 

  Kasa fişi geçerli değildir. Aldığınız fatura üzerinde ürün barkodu ve paket içinde kaç adet ürün olduğu belirtilmelidir.

   

  4.Kimlik Fotokopisi

  İşlemler için T.C kimlik numaranız olan kimliğinizin fotokopisi gerekmektedir.

   

  5. Faturalı olarak eski sisteme göre alınan ürünler için, yukarıda belirtilen evraklar ile birlikte bölgenizdeki SGK Bölge Müdürlüğü'ne başvurabilirsiniz.

  Geri ödeme tutarı (120 adet yetişkin hasta bezi için aylık KDV dahil 127,44 TL, çocuk hasta bezi için aylık KDV dahil 99,12 TL); varsa banka hesabınıza, yoksa T.C. Kimlik Numaranız belirtilerek adınıza Ziraat Bankası’na yapılmaktadır.

   

  Yeni sisteme göre online provizyonla alınan ürünler için SGK’dan anında onay alındığından, SGK ödemeyi doğrudan satış noktasına yapacaktır. Bu nedenle siz sadece varsa aldığınız ürün ile geri ödeme tutarı arasındaki farkı ödeyeceksiniz.

 2. TENA Lady Extra / TENA Lady Maxi Night (Gece) / TENA Men mesane pedi kullanıyorum ve sızdırma yaşıyorum. Bu neden olabilir?

  Bunun birkaç nedeni olabilir:


  A) Kullandığınız ürünün emiciliği ihtiyacınıza göre yeterli mi? Hepimiz zaman zaman, zannettiğimizden daha büyük miktarda idrar kaçırıyor olabiliriz, ya da kullandığımız ilaçlara bağlı olarak vücudumuzca üretilen idrar miktarı artıyor olabilir. Bunların dışında, idrar yolunu etkileyen bir rahatsızlığımız da olabilir ve bu durumda kullandığımız ürünün emiciliği yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlar halinde, kullandığımız üründen daha yüksek emiciliğe sahip, bir üst seviyedeki ürünü deneyebiliriz.

   

  B) İç çamaşırınız vücudunuza yeterince iyi oturuyor mu? Pedler vücuda oturmayan, bol bir iç çamaşırı ile kullanıldığında, vücuda yakın temasta bulunmaz ve bu nedenle uzaktan idrarı düzgün bir şekilde emmesi mümkün olmaz. İç çamaşırı, pedin sıkı duruşunu desteklemek için vücuda yeterince iyi oturmalıdır ve bacak oyuğu geniş ve gevşek olmamalıdır. Pedin çamaşırdan dışarı taşması durumunda sabit duruşu olumsuz etkileneceği için, ped iç çamaşırından dışarı taşmamalıdır.

   

  C) Ped çamaşıra doğru bir şekilde yerleştirilmiş mi?  Ped, iç çamaşırına hijyenik ped (adet pedi/kadın bağı) gibi yerleştirilmemelidir. İdrar hızla pedin ortasına doğru emilmelidir. Eğer idrarın büyük kısmı pedin üst kısmında toplanıyorsa, ped doğru yerleştirilmiş demektir. Pedin orta kısmı, idrarı yaptığımız yere denk gelecek şekilde yukarı doğru konumlandırılmalıdır. Kadın mesane pedlerinde olduğu gibi, erkek mesane pedlerinin de arkasında çıkarılması gereken bir yapışkan şerit bulunmaktadır. Bu şerit çıkarıldıktan sonra ped, yapışkan yerlerinden bastırılarak iç çamaşırına kolayca sabitlenebilir.

   

  D) Pedin sıvıyı emmesine engel olan, herhangi bir sıvı geçirmez krem veya talk pudrası kullanıyor musunuz? Bu tür ürünler, yan bantlı yetişkin hasta bezi ile beraber daha sık kullanılmaktadır. Bununla beraber, mesane pedi gibi emici ürünler ile bu tür sıvının emilmesini önleyici ürünler beraber kullanıldığında, ürünün emme gücü bundan olumsuz olarak etkilenebilir. Bu nedenle, mesane pedleri ile kullanımı düşük bir ihtimal olsa da, bu olasılık da düşünülmelidir.

   

  E) Ped yerleştirilmeden önce dikey olarak ikiye katlanmış ve ortası kase gibi çukurlaştırılmış mı? Ürünün bir kase şeklini alıp, idrarın daha hızlı emilmesine yardımcı olması için, pedin uzunlamasına ikiye katlanıp açıldıktan sonra iç çamaşırına yerleştirilmesi durumunda, idrar daha hızlı ve kolay bir şekilde emilir.

 3. TENA Lady Extra / TENA Lady Maxi Night (Gece) kullanıyorum. Pedim topaklanıyor ve sızdırıyor. Bu neden olabilir?

  Bu durum genelde ürünün çamaşıra doğru bir şekilde yerleştirilmemesinden kaynaklanır. Pedin emici tanecikleri daha çok pedin ortasında toplanmıştır. Oysa, ürün idrarın yoğun olduğu yer ortaya gelecek şekilde değil de çamaşıra ortalanarak yerleştirildiğinde; idrar, emici taneciklerin daha az bulunduğu bölgeye gelir ve bu da topaklanma ile sonrasında sızdırmaya neden olabilir. Buna engel olmak için, pedin çamaşırınıza doğru yerleştirildiğinden ve idrarın geldiği bölgenin pedin ortası olduğundan emin olun. 

 4. TENA Lady Extra / TENA Lady Maxi Night (Gece) kullanıyorum ve pedim topaklanıyor. Bu neden olabilir?

  Bunun nedeni, genellikle ihtiyacın üzerinde emiciliğe sahip olan bir ürünün kullanılmasıdır. Böyle bir durumda, daha az emici bir ürün kullanmayı deneyiniz.

 5. TENA mesane pedi kullanıyorum ve bende kaşıntıya neden oluyor. Acaba bende pedlere karşı bir alerji olabilir mi?

  Kırmızı ve kaşıntılı bir cilt, genellikle ihtiyacın üzerinde emiciliğe sahip bir ürün kullandığında ortaya çıkar. Hafif emiciliğe sahip bir mesane pedi kullanıyorsanız ve sizde kaşıntıya neden oluyorsa, daha hafif emiciliğe sahip ve ihtiyacınıza daha uygun bir mesane pedi deneyiniz. Eğer yüksek emiciliğe sahip bir inkontinans ürünü kullanıyorsanız, yine daha hafif emiciliğe sahip ve ihtiyacınıza daha uygun bir mesane pedi denemenizi öneririz.

   

 6. Yakınım için TENA Slip Yetişkin Hasta Bezi kullanıyoruz ve sızdırma yaşıyoruz. Bu neden kaynaklanıyor olabilir?

  Bunun farklı nedenleri olabilir, ancak en yaygın nedenler yanlış beden seçimi, ürünün düzgün bağlanmamış olması ve krem ya da talk pudrası kullanımıdır.

  A) Kullanıcının doğru bedende ürün kullandığından emin olmak için, kalça ya da beli; hangisi daha genişse, onun çevresini ölçün. Zira, ürünün bedeni kullanıcıya çok büyük veya çok küçük olduğunda, vücuduna tam oturmayacak ve idrar dışarı sızacaktır. Daha yüksek emiciliğe sahip bir ürün kullanmak yerine, büyük beden ürünün emiciliğinin daha yüksek olacağını düşünerek gerçek bedeninin üzerinde, kendilerine büyük gelen ve vücutlarına tam oturmayan ürünleri tercih eden kişilere rastlamaktayız. Emiciliği belirleyen ürünün bedeni değil, emme kapasitesidir. Bu nedenle,  öncelikle kullanıcının bel ya da kalça ölçüsüne göre uygun bedeni belirlemek ve ihtiyaç duyduğu emiciliğe sahip ürünü kullanmak, sızdırmaların önüne geçecektir.

  B) Ürünün kullanıcının vücuduna sıkı ve düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Tüm emici ürünler vücuda iyice oturmalı ve sıkıca bağlanmalıdır. Bacak çevresinin gevşek olması durumunda (çok sıkı olması durumunda da kullanıcı bundan rahatsızlık duyabilir. Kullanıcı için doğru bedeni belirlemek için bir önceki cevaba bakınız), kullanıcının bezini 2. ya da 3. kez ıslatması sonucunda; bez ağırlaştığı için vücuttan uzaklaşıp hareket etmeye başlar. Bezin vücuttan uzaklaşması nedeniyle, bu durumda gelebilecek idrarı emici bölgede toplayarak emmesi mümkün olmayabilir.

  C) Ürünün emiciliği kullanıcının ihtiyacı için yeterli midir? Kullanıcı, zannettiğimizden daha büyük miktarda idrar kaçırıyor olabilir, ya da kullandığı ilaçlara bağlı olarak vücudunda üretilen idrar miktarı artıyor olabilir. Bunların dışında, kullanıcının idrar yolunu etkileyen bir rahatsızlığı da olabilir ve bu durumda kullanılan ürünün emiciliği yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlar halinde, kullanılan üründen daha yüksek emiciliğe sahip, bir üst seviyedeki emicilikte ürünü deneyebiliriz.

  D) Bezin sıvıyı emmesine engel olan, herhangi bir sıvı geçirmez krem veya talk pudrası kullanıyor musunuz?  Yağ bazlı kremler veya talk pudrası gibi ürünler, bezin emiciliğini olumsuz etkileyebileceğinden; aşırı derecede değil, az miktarda ve ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Kremlerin çok kalın bir tabaka halinde uygulanması halinde, bezin idrarı emmesine engel olabilir, ancak çinko oksit içerikli yağ bazlı kremlerin bu tür sorunlara neden olma olasılığı daha yüksektir.

  E) Bezi kullanıcının vücuduna bağlamadan önce, dikey olarak ikiye katlayıp ortasını kase gibi çukurlaştırıyor musunuz?  Ürünün bir kase şeklini alıp, idrarın daha hızlı emilmesine yardımcı olması için, bezin uzunlamasına ikiye katlanıp açıldıktan sonra kullanıcının vücuduna yerleştirilmesi durumunda, yoğun miktarda ya da hızlı bir şekilde gelen daha hızlı ve kolay bir şekilde emilir.

  F) Hasta bezini, paketi açıldıktan sonra ambalajında mı tutuyorsunuz?  Bezi kullanmadan önce ıslaklık göstergesini kontrol ederek, renk değiştirmeye başlayıp başlamadığından emin olun. Islaklık göstergesinin renk değiştirmeye başlaması ürünün nem aldığını gösterdiğinden, ürünün yeterince kuru ve serin bir yerde saklamadığınızı anlayabilirsiniz. Ürünü paketi açıldıktan sonra, ambalajında, kuru ve serin bir ortamda sakladığınızdan emin olun. 

 7. Yakınım için TENA Slip kullanıyoruz ve kasık bölgesinde ve/veya bezin üst kısmında kızarıklıklar oluşuyor. Bu durum, neden kaynaklanıyor olabilir?

  Bunun başlıca nedeni, bezin vücuda tam oturmamasıdır:

  Ürün, kullanıcı için doğru bedende mi ? Yan bantlı yetişkin hasta bezlerinin kalçaya sıkı bir şekilde oturması önemlidir. Düzgün bir şekilde bağlanmayan bezler (ürün vücuda iyice oturmalı, sıkıca bağlanmalı ve herhangi bir yerinde gevşeklik olmamalıdır) kullanıcının hareket ederken, onun tersi yönde hareket ederek vücudunda sürtünmeye ve tahrişe neden olabilir.

  Ürünün vücuda sıkı bir şekilde bağlanması durumunda, bacak bölgesinde kızarıklık olma olasılığı daha düşüktür (küçük da olsa bir ihtimal olmasına rağmen); ancak ürün gevşek bir şekilde bağlandığında, kullanıcıda kızarıklık ve tahrişe neden olması ihtimali daha yüksektir. Bez vücuda tam oturmadığında, idrar kasık bölgesine doğru çıkıp (özellikle kullanıcı yatarken) burada toplanabilir ve bölgede kızarıklık ve cilt tahrişine neden olabilir.

 8. Yakınım için daha önce TENA Slip Glory (polietilen – plastik benzeri dış yüzeyli) kullanıyorduk ve TENA Slip ConfioAir kullanmaya başladık. Ürün sızdırıyor, bu neden kaynaklanıyor olabilir?

  Polietilen ya da plastik dış yüzeyli bezlerin de vücuda sıkı bir şekilde bağlanması önemlidir; ancak dış yüzeyinin esnek yapısı nedeniyle, bu ürünler kullanıcının vücuduna yeterince iyice oturmadığında ve sıkıca bağlanmadığında dahi, bu durum ciddi bir sorun oluşturmayabilir. Diğer taraftan, TENA Slip ConfioAir'in tekstilimsi dış yüzeyinde bulunan pamuksu materyal, cildin tamamen nefes alarak daha sağlıklı olmasını sağlayan ve vücuda çok iyi uyum sağlayabilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, ürünün kullanıcının vücuduna çok dikkatli bir şekilde bağlanması gerekir. Ürünün vücuda gevşek bir şekilde bağlanması ya da kullanıcıya bol gelen, büyük bedende bir ürünün kullanılması; yukarıda açıklandığı şekilde sızdırmaya neden olabilir.

 9. Yakınım için TENA Slip ConfioAir kullanıyoruz ve yan bantlar eskileri gibi sıkı yapışmıyor ve yerinde durmuyor.

  TENA Slip ConfioAir’in üzerinde yer alan cırtlı yan bantlar, nefes alabilen pamuksu malzemenin üzerine yapışıp kalacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Yan bantları yapıştırdıktan sonra üzerine parmağınızla hafifçe ovarak bastırın ve üzerindenki kancaların yerine iyice sabitlenmesini sağlayın. Ardından, cırt bantların yerine iyice sabitlendiğinden emin olmak için nazik bir şekilde geri doğru çekip tutunma gücünü kontrol edin.

 10. Yakınım için nefes alabilen bir inkontinans ürünü/hasta bezi kullanırken dahi herhangi bir cilt problemi oluşabilir mi?

  Ürünlerin herhangi bir şekilde yanlış kullanımı sonucu; örneğin, kullanıcı için bel ya da kalça ölçüsüne göre yanlış bedende bir ürün, ihtiyacına göre yanlış emicilikte bir bez ya da kullanıcının hareket kabiliyetine göre yanlış türde bir ürün kullanılması durumunda, ürünün cildi tahriş etme riski daha yüksektir. Bu nedenle, kullanıcının durumunda göre doğru bedende, doğru emicilikte ve doğru türde ürünün kullanıldığından emin olmak gerekir. 

 11. Islaklık göstergesi ne işe yarar? Islaklık göstergesine bakarak bezi değiştirmek için doğru zamanı nasıl anlayabiliriz?

  TENA Slip yetişkin hasta bezinde, ürünün dış yüzeyi üzerinde bulunan ve ortada önden arkaya doğru düz bir hat boyunca uzanan sarı çizgi, ıslaklık göstergesidir. Bu sarı çizgi, ürün dolmaya başladığında genellikle bezin ön kısmından itibaren renk değiştirmeye başlayacak ve ilk başta yeşil renge, daha sonra da maviye dönüşecektir. Islaklık göstergesinin yaklaşık 2/3'ü mavi renge dönüştüğü zaman, bezin tam kapasiteye ulaştığı anlaşılır. Eğer ıslaklık göstergesi hat boyunca mavi renge dönmüşse; bu durum ürünün uzun süre kullanıcı üzerinde kalmış olduğunu ve kapasitesinin üzerinde dolduğu için, kullanıcının altının ıslak olabileceğini gösterir. Eğer ıslaklık göstergesi çok hızlı bir şekilde (birkaç saat içinde) renk değiştiriyorsa; bu da ürünün kullanıcının ihtiyacına uygun emicilikte olmadığını ve daha emici bir bez kullanılması gerektiğini gösterir. Bununla birlikte, kullanıcı 8 saatten uzun süredir aynı ürünü kullanıyor ve ıslaklık göstergesi hiç renk değiştirmemiş ya da yeni renk değiştirmeye başlamışsa, bu da ürünün kullanıcının ihtiyacının üzerinde, yani gereğinden yüksek emiciliğe sahip olduğunu gösterir. Kullanıcının ihtiyacına göre yeterli emiciliğe sahip bir hasta bezinin genellikle günde 3 ya da 4 kez değiştirilmesi yeterli olmaktadır. 

 12. Yakınım için / ihtiyacıma uygun en doğru ürünün hangisi olduğunu nasıl bilebilirim?

  Kullanıcının ihtiyacına uygun en doğru ürünün belirlenmesinde dikkate alınacak birkaç önemli husus bulunmaktadır:

  A) Kullanıcının inkontinans/idrar kaçırma seviyesi nedir?  Kullanıcının ne miktarda ve yoğunlukta idrar kaçırdığını tespit etmeye çalışın (örneğin, damlalar halinde çok az miktarda, damlalar halinde büyük miktarda, dış kıyafetlerini ıslatacak kadar, ya da bacaklarından aşağı doğru akacak kadar çok miktarda). Hangi ürünlerin kullanıcının ihtiyacına daha uygun olduğu, idrar kaçırma seviyesine bağlı olarak değişecektir. Yakınınız ya da ihtiyacınız için en uygun ürünü tespit etmek üzere, “İhtiyacınıza uygun ürünü bulun” sayfamızı ziyaret edip sorulara cevap verebilir ve bu ürünleri denemek için numune ürün talebinde bulunabilirsiniz.

  B) Kullanıcı sadece gündüz mü, yoksa hem gündüz hem de gece mi idrar kaçırıyor? Kullanıcı, idrar kaçırma seviyesi ve zamanına bağlı olarak, günün farklı zamanları için farklı emicilikte ve türde ürünlere ihtiyaç duyabilir. Örneğin, eğer gündüz daha fazla ve geceleri daha az idrar kaçırıyorsa, gece için yüksek emicilikte bir ürüne ihtiyaç duymayacaktır. Tersi şekilde geceleri daha çok idrar kaçırıyorsa, gündüz için daha hafif, gece için ise daha yüksek emicilikte bir ürüne ihtiyaç duyacaktır.

  C) Kullanıcı, 24 saat içinde ne kadar sıvı tüketiyor?  Kimse tükettiği sıvıdan daha fazla idrar yapamaz. Örneğin günde 1.000 ml sıvı tüketen bir kişinin vücudu, 24 saat içinde 1.000 ml'den fazla idrar üretmez ve kişi bunun üzerinde idrar kaçıramaz. Yani, kişinin gün içinde içtiğiniz sıvı miktarı ne kadar çok ise, o kadar idrar yapar; ancak aynı zamanda üretilen idrar miktarı, kişinin ne kadar terlediğine bağlı olarak da değişebilir. Günde 1.000 ml sıvı içen birinin 24 saat içinde 3 adet TENA Slip Maxi’ye ihtiyaç duymasını beklemek doğru olmaz.

  Basit bir şekilde, az miktarda idrar kaçıran ve kendi başına tuvalete gidebilen, bağımsız ayakta bir kullanıcı (birkaç damla ya da daha yoğun miktarda, damlalar halinde idrar kaçıran biri) için, hafif veya orta emiciliğe sahip TENA Lady ve TENA Men gibi kadın ve erkeklere özel mesane pedleri ya da TENA Pants Normal gibi hafif emiciliğe sahip bir emici külot yeterli olacaktır.

  Orta miktarda idrar kaçıran (ve dış kıyafetlerini ıslatacak kadar çok miktarda idrar kaçıran) bağımsız ayakta bir kullanıcı ve Demans veya Alzheimer hastaları için, orta ve yoğun emiciliğe sahip TENA Pants Plus, Super veya Maxi ürünlerinden biri uygun olacaktır.

  Yoğun miktarda idrar kaçıran (bacaklarından aşağı doğru akacak kadar çok miktarda ya da tamamen içgüdüsel olarak idrar kaçıran) veya ağır inkontinansa sahip, yatağa bağlı veya daha az hareket eden kişiler için ise, TENA Slip Plus, Super ya da Maxi gibi yüksek emiciliğe sahip ürünler uygundur.  Bez değişim süresine bağlı olarak da kullanıcının ihtiyaç duyacağı ürün emicilik seviyesi farklı olacaktır. 

 13. Ürünlerin ve ambalajlarının üzerindeki farklı renkler ne anlama geliyor?

  Ürünlerin ve ambalajlarının üzerindeki farklı renkler, farklı emicilik seviyelerini göstermektedir. Ürünlerin emicilik seviyesi, ayrıca paketin üzerinde yer alan damlalarla da belirtilmektedir. Dolu damla sayısının artması, ürünün daha yüksek emiciliğe sahip olduğunu göstermektedir. Damla sayısı, ıslaklık göstergesi ile beraber; kişinin hangi emicilik seviyesinde ürüne ihtiyaç duyduğunu ve buna göre kullanması gereken ürünün emiciliğini tespit etmeye yardımcı olur.

  A) Normal (somon rengi) hafif emicilikteki ürünleri gösterir.

  B) Plus (mavi renk) orta emicilikteki ürünleri gösterir.

  C) Super (yeşil renk) orta üzeri, yoğun emiciliğe sahip ürünleri gösterir.

  D) Maxi (mor renk) en yoğun emiciliğe sahip ürünleri gösterir.

 14. Emici külotlar herkes için uygun mudur?

  Genellikle, kendi başına rahat hareket edebilen, bağımsız ayakta kullanıcılar ile Demans ve Alzheimer hastalar için, emici külotlar daha uygundur; çünkü emici külotları giymek, tıpkı günlük bir iç çamaşırı giymek kadar kolay ve yan bantlı yetişkin hasta bezlerini kullanmaya göre daha "normaldir". Bununla birlikte, kullanıcının hareket kabiliyeti ile idrar kaçırma seviyesi de dikkate alınmalıdır.

 15. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi’ni denedim. Kıvamı nedeniyle kullanımı bana değişik geldi.

  Ürünü nerede ve nasıl kullandığınıza bağlı olarak, kıvamı size göre değişiklik gelmiş olabilir. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi, durulamayan bir formüle sahip olduğunda, duş veya banyoda kullanılmamalıdır. Susuz kullanılması gerektiğinden, kullanıcı ürünle duş almaya çalışırsa, dokusu çok yağlı gelebilir.

  Ayrıca, ürün fazla miktarda kullanıldığında da çok yağlı hissedilebilir. TENA 3'ü 1 arada Vücut Temizleme kremini, kuru bir mendil ya da kağıt havlu yardımıyla kullanıcının temizlenecek bölgesine ince bir tabaka halinde yayarak durulamadan uygulayarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 16. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi ve Vücut Temizleme Havlusu’nu beraber mi kullanmak gerekiyor?

  Hayır. Bu iki ürün, aynı formül ve işleve sahip olduğundan, ikisinden birinin kullanılması yeterlidir. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi’nin kuru bir mendil ya da kağıt havlu yardımıyla kullanmak gerekirken, TENA 3’ü 1 Arada Vücut Temizleme Havlusu, aynı formülün temizleme havlusuna uygulanmış hali olduğundan ayrı bir ürüne ihtiyaç kullanılmadan, pratik bir şekilde kullanılabilir.

 17. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi’ni tüm vücut temizliğinde kullanabilir miyiz?

  Evet. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi, tüm vücudu temizlemek için kullanılabilir; bununla beraber, bu ürün aslen üriner veya fekal inkontinans nedeniyle hassaslaşan ve tahrişe açık hale gelen cildi korumak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

 18. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi kullandığımda, cildin iyice temizlediğinden nasıl emin olabilirim?

  Sabun, cildin üzerinde biriken kiri çözen, ayrıştırıcı özelliğe sahip yüzey aktif maddeler içerir, ancak su ile durulandıktan sonra bile ardında cildi tahriş edici kalıntılar bırakabilir ve bu kalıntılar ciltte tahrişe neden olabilir. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi ise cildi üzerinde biriken kirden nazikçe arındırır ve geride bıraktığı su bazlı krem, cildi yumuşatarak rahatlatır ve korumaya yardımcı olur.

 1. TENA Lady Extra / TENA Lady Maxi Night (Gece) / TENA Men mesane pedi kullanıyorum ve sızdırma yaşıyorum. Bu neden olabilir?

  Bunun birkaç nedeni olabilir:


  A) Kullandığınız ürünün emiciliği ihtiyacınıza göre yeterli mi? Hepimiz zaman zaman, zannettiğimizden daha büyük miktarda idrar kaçırıyor olabiliriz, ya da kullandığımız ilaçlara bağlı olarak vücudumuzca üretilen idrar miktarı artıyor olabilir. Bunların dışında, idrar yolunu etkileyen bir rahatsızlığımız da olabilir ve bu durumda kullandığımız ürünün emiciliği yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlar halinde, kullandığımız üründen daha yüksek emiciliğe sahip, bir üst seviyedeki ürünü deneyebiliriz.

   

  B) İç çamaşırınız vücudunuza yeterince iyi oturuyor mu? Pedler vücuda oturmayan, bol bir iç çamaşırı ile kullanıldığında, vücuda yakın temasta bulunmaz ve bu nedenle uzaktan idrarı düzgün bir şekilde emmesi mümkün olmaz. İç çamaşırı, pedin sıkı duruşunu desteklemek için vücuda yeterince iyi oturmalıdır ve bacak oyuğu geniş ve gevşek olmamalıdır. Pedin çamaşırdan dışarı taşması durumunda sabit duruşu olumsuz etkileneceği için, ped iç çamaşırından dışarı taşmamalıdır.

   

  C) Ped çamaşıra doğru bir şekilde yerleştirilmiş mi?  Ped, iç çamaşırına hijyenik ped (adet pedi/kadın bağı) gibi yerleştirilmemelidir. İdrar hızla pedin ortasına doğru emilmelidir. Eğer idrarın büyük kısmı pedin üst kısmında toplanıyorsa, ped doğru yerleştirilmiş demektir. Pedin orta kısmı, idrarı yaptığımız yere denk gelecek şekilde yukarı doğru konumlandırılmalıdır. Kadın mesane pedlerinde olduğu gibi, erkek mesane pedlerinin de arkasında çıkarılması gereken bir yapışkan şerit bulunmaktadır. Bu şerit çıkarıldıktan sonra ped, yapışkan yerlerinden bastırılarak iç çamaşırına kolayca sabitlenebilir.

   

  D) Pedin sıvıyı emmesine engel olan, herhangi bir sıvı geçirmez krem veya talk pudrası kullanıyor musunuz? Bu tür ürünler, yan bantlı yetişkin hasta bezi ile beraber daha sık kullanılmaktadır. Bununla beraber, mesane pedi gibi emici ürünler ile bu tür sıvının emilmesini önleyici ürünler beraber kullanıldığında, ürünün emme gücü bundan olumsuz olarak etkilenebilir. Bu nedenle, mesane pedleri ile kullanımı düşük bir ihtimal olsa da, bu olasılık da düşünülmelidir.

   

  E) Ped yerleştirilmeden önce dikey olarak ikiye katlanmış ve ortası kase gibi çukurlaştırılmış mı? Ürünün bir kase şeklini alıp, idrarın daha hızlı emilmesine yardımcı olması için, pedin uzunlamasına ikiye katlanıp açıldıktan sonra iç çamaşırına yerleştirilmesi durumunda, idrar daha hızlı ve kolay bir şekilde emilir.

 2. TENA Lady Extra / TENA Lady Maxi Night (Gece) kullanıyorum. Pedim topaklanıyor ve sızdırıyor. Bu neden olabilir?

  Bu durum genelde ürünün çamaşıra doğru bir şekilde yerleştirilmemesinden kaynaklanır. Pedin emici tanecikleri daha çok pedin ortasında toplanmıştır. Oysa, ürün idrarın yoğun olduğu yer ortaya gelecek şekilde değil de çamaşıra ortalanarak yerleştirildiğinde; idrar, emici taneciklerin daha az bulunduğu bölgeye gelir ve bu da topaklanma ile sonrasında sızdırmaya neden olabilir. Buna engel olmak için, pedin çamaşırınıza doğru yerleştirildiğinden ve idrarın geldiği bölgenin pedin ortası olduğundan emin olun. 

 3. TENA Lady Extra / TENA Lady Maxi Night (Gece) kullanıyorum ve pedim topaklanıyor. Bu neden olabilir?

  Bunun nedeni, genellikle ihtiyacın üzerinde emiciliğe sahip olan bir ürünün kullanılmasıdır. Böyle bir durumda, daha az emici bir ürün kullanmayı deneyiniz.

 4. TENA mesane pedi kullanıyorum ve bende kaşıntıya neden oluyor. Acaba bende pedlere karşı bir alerji olabilir mi?

  Kırmızı ve kaşıntılı bir cilt, genellikle ihtiyacın üzerinde emiciliğe sahip bir ürün kullandığında ortaya çıkar. Hafif emiciliğe sahip bir mesane pedi kullanıyorsanız ve sizde kaşıntıya neden oluyorsa, daha hafif emiciliğe sahip ve ihtiyacınıza daha uygun bir mesane pedi deneyiniz. Eğer yüksek emiciliğe sahip bir inkontinans ürünü kullanıyorsanız, yine daha hafif emiciliğe sahip ve ihtiyacınıza daha uygun bir mesane pedi denemenizi öneririz.

   

 5. Yakınım için TENA Slip Yetişkin Hasta Bezi kullanıyoruz ve sızdırma yaşıyoruz. Bu neden kaynaklanıyor olabilir?

  Bunun farklı nedenleri olabilir, ancak en yaygın nedenler yanlış beden seçimi, ürünün düzgün bağlanmamış olması ve krem ya da talk pudrası kullanımıdır.

  A) Kullanıcının doğru bedende ürün kullandığından emin olmak için, kalça ya da beli; hangisi daha genişse, onun çevresini ölçün. Zira, ürünün bedeni kullanıcıya çok büyük veya çok küçük olduğunda, vücuduna tam oturmayacak ve idrar dışarı sızacaktır. Daha yüksek emiciliğe sahip bir ürün kullanmak yerine, büyük beden ürünün emiciliğinin daha yüksek olacağını düşünerek gerçek bedeninin üzerinde, kendilerine büyük gelen ve vücutlarına tam oturmayan ürünleri tercih eden kişilere rastlamaktayız. Emiciliği belirleyen ürünün bedeni değil, emme kapasitesidir. Bu nedenle,  öncelikle kullanıcının bel ya da kalça ölçüsüne göre uygun bedeni belirlemek ve ihtiyaç duyduğu emiciliğe sahip ürünü kullanmak, sızdırmaların önüne geçecektir.

  B) Ürünün kullanıcının vücuduna sıkı ve düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Tüm emici ürünler vücuda iyice oturmalı ve sıkıca bağlanmalıdır. Bacak çevresinin gevşek olması durumunda (çok sıkı olması durumunda da kullanıcı bundan rahatsızlık duyabilir. Kullanıcı için doğru bedeni belirlemek için bir önceki cevaba bakınız), kullanıcının bezini 2. ya da 3. kez ıslatması sonucunda; bez ağırlaştığı için vücuttan uzaklaşıp hareket etmeye başlar. Bezin vücuttan uzaklaşması nedeniyle, bu durumda gelebilecek idrarı emici bölgede toplayarak emmesi mümkün olmayabilir.

  C) Ürünün emiciliği kullanıcının ihtiyacı için yeterli midir? Kullanıcı, zannettiğimizden daha büyük miktarda idrar kaçırıyor olabilir, ya da kullandığı ilaçlara bağlı olarak vücudunda üretilen idrar miktarı artıyor olabilir. Bunların dışında, kullanıcının idrar yolunu etkileyen bir rahatsızlığı da olabilir ve bu durumda kullanılan ürünün emiciliği yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlar halinde, kullanılan üründen daha yüksek emiciliğe sahip, bir üst seviyedeki emicilikte ürünü deneyebiliriz.

  D) Bezin sıvıyı emmesine engel olan, herhangi bir sıvı geçirmez krem veya talk pudrası kullanıyor musunuz?  Yağ bazlı kremler veya talk pudrası gibi ürünler, bezin emiciliğini olumsuz etkileyebileceğinden; aşırı derecede değil, az miktarda ve ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Kremlerin çok kalın bir tabaka halinde uygulanması halinde, bezin idrarı emmesine engel olabilir, ancak çinko oksit içerikli yağ bazlı kremlerin bu tür sorunlara neden olma olasılığı daha yüksektir.

  E) Bezi kullanıcının vücuduna bağlamadan önce, dikey olarak ikiye katlayıp ortasını kase gibi çukurlaştırıyor musunuz?  Ürünün bir kase şeklini alıp, idrarın daha hızlı emilmesine yardımcı olması için, bezin uzunlamasına ikiye katlanıp açıldıktan sonra kullanıcının vücuduna yerleştirilmesi durumunda, yoğun miktarda ya da hızlı bir şekilde gelen daha hızlı ve kolay bir şekilde emilir.

  F) Hasta bezini, paketi açıldıktan sonra ambalajında mı tutuyorsunuz?  Bezi kullanmadan önce ıslaklık göstergesini kontrol ederek, renk değiştirmeye başlayıp başlamadığından emin olun. Islaklık göstergesinin renk değiştirmeye başlaması ürünün nem aldığını gösterdiğinden, ürünün yeterince kuru ve serin bir yerde saklamadığınızı anlayabilirsiniz. Ürünü paketi açıldıktan sonra, ambalajında, kuru ve serin bir ortamda sakladığınızdan emin olun. 

 6. Yakınım için TENA Slip kullanıyoruz ve kasık bölgesinde ve/veya bezin üst kısmında kızarıklıklar oluşuyor. Bu durum, neden kaynaklanıyor olabilir?

  Bunun başlıca nedeni, bezin vücuda tam oturmamasıdır:

  Ürün, kullanıcı için doğru bedende mi ? Yan bantlı yetişkin hasta bezlerinin kalçaya sıkı bir şekilde oturması önemlidir. Düzgün bir şekilde bağlanmayan bezler (ürün vücuda iyice oturmalı, sıkıca bağlanmalı ve herhangi bir yerinde gevşeklik olmamalıdır) kullanıcının hareket ederken, onun tersi yönde hareket ederek vücudunda sürtünmeye ve tahrişe neden olabilir.

  Ürünün vücuda sıkı bir şekilde bağlanması durumunda, bacak bölgesinde kızarıklık olma olasılığı daha düşüktür (küçük da olsa bir ihtimal olmasına rağmen); ancak ürün gevşek bir şekilde bağlandığında, kullanıcıda kızarıklık ve tahrişe neden olması ihtimali daha yüksektir. Bez vücuda tam oturmadığında, idrar kasık bölgesine doğru çıkıp (özellikle kullanıcı yatarken) burada toplanabilir ve bölgede kızarıklık ve cilt tahrişine neden olabilir.

 7. Yakınım için daha önce TENA Slip Glory (polietilen – plastik benzeri dış yüzeyli) kullanıyorduk ve TENA Slip ConfioAir kullanmaya başladık. Ürün sızdırıyor, bu neden kaynaklanıyor olabilir?

  Polietilen ya da plastik dış yüzeyli bezlerin de vücuda sıkı bir şekilde bağlanması önemlidir; ancak dış yüzeyinin esnek yapısı nedeniyle, bu ürünler kullanıcının vücuduna yeterince iyice oturmadığında ve sıkıca bağlanmadığında dahi, bu durum ciddi bir sorun oluşturmayabilir. Diğer taraftan, TENA Slip ConfioAir'in tekstilimsi dış yüzeyinde bulunan pamuksu materyal, cildin tamamen nefes alarak daha sağlıklı olmasını sağlayan ve vücuda çok iyi uyum sağlayabilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, ürünün kullanıcının vücuduna çok dikkatli bir şekilde bağlanması gerekir. Ürünün vücuda gevşek bir şekilde bağlanması ya da kullanıcıya bol gelen, büyük bedende bir ürünün kullanılması; yukarıda açıklandığı şekilde sızdırmaya neden olabilir.

 8. Yakınım için TENA Slip ConfioAir kullanıyoruz ve yan bantlar eskileri gibi sıkı yapışmıyor ve yerinde durmuyor.

  TENA Slip ConfioAir’in üzerinde yer alan cırtlı yan bantlar, nefes alabilen pamuksu malzemenin üzerine yapışıp kalacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Yan bantları yapıştırdıktan sonra üzerine parmağınızla hafifçe ovarak bastırın ve üzerindenki kancaların yerine iyice sabitlenmesini sağlayın. Ardından, cırt bantların yerine iyice sabitlendiğinden emin olmak için nazik bir şekilde geri doğru çekip tutunma gücünü kontrol edin.

 9. Yakınım için nefes alabilen bir inkontinans ürünü/hasta bezi kullanırken dahi herhangi bir cilt problemi oluşabilir mi?

  Ürünlerin herhangi bir şekilde yanlış kullanımı sonucu; örneğin, kullanıcı için bel ya da kalça ölçüsüne göre yanlış bedende bir ürün, ihtiyacına göre yanlış emicilikte bir bez ya da kullanıcının hareket kabiliyetine göre yanlış türde bir ürün kullanılması durumunda, ürünün cildi tahriş etme riski daha yüksektir. Bu nedenle, kullanıcının durumunda göre doğru bedende, doğru emicilikte ve doğru türde ürünün kullanıldığından emin olmak gerekir. 

 10. Islaklık göstergesi ne işe yarar? Islaklık göstergesine bakarak bezi değiştirmek için doğru zamanı nasıl anlayabiliriz?

  TENA Slip yetişkin hasta bezinde, ürünün dış yüzeyi üzerinde bulunan ve ortada önden arkaya doğru düz bir hat boyunca uzanan sarı çizgi, ıslaklık göstergesidir. Bu sarı çizgi, ürün dolmaya başladığında genellikle bezin ön kısmından itibaren renk değiştirmeye başlayacak ve ilk başta yeşil renge, daha sonra da maviye dönüşecektir. Islaklık göstergesinin yaklaşık 2/3'ü mavi renge dönüştüğü zaman, bezin tam kapasiteye ulaştığı anlaşılır. Eğer ıslaklık göstergesi hat boyunca mavi renge dönmüşse; bu durum ürünün uzun süre kullanıcı üzerinde kalmış olduğunu ve kapasitesinin üzerinde dolduğu için, kullanıcının altının ıslak olabileceğini gösterir. Eğer ıslaklık göstergesi çok hızlı bir şekilde (birkaç saat içinde) renk değiştiriyorsa; bu da ürünün kullanıcının ihtiyacına uygun emicilikte olmadığını ve daha emici bir bez kullanılması gerektiğini gösterir. Bununla birlikte, kullanıcı 8 saatten uzun süredir aynı ürünü kullanıyor ve ıslaklık göstergesi hiç renk değiştirmemiş ya da yeni renk değiştirmeye başlamışsa, bu da ürünün kullanıcının ihtiyacının üzerinde, yani gereğinden yüksek emiciliğe sahip olduğunu gösterir. Kullanıcının ihtiyacına göre yeterli emiciliğe sahip bir hasta bezinin genellikle günde 3 ya da 4 kez değiştirilmesi yeterli olmaktadır. 

 11. Yakınım için / ihtiyacıma uygun en doğru ürünün hangisi olduğunu nasıl bilebilirim?

  Kullanıcının ihtiyacına uygun en doğru ürünün belirlenmesinde dikkate alınacak birkaç önemli husus bulunmaktadır:

  A) Kullanıcının inkontinans/idrar kaçırma seviyesi nedir?  Kullanıcının ne miktarda ve yoğunlukta idrar kaçırdığını tespit etmeye çalışın (örneğin, damlalar halinde çok az miktarda, damlalar halinde büyük miktarda, dış kıyafetlerini ıslatacak kadar, ya da bacaklarından aşağı doğru akacak kadar çok miktarda). Hangi ürünlerin kullanıcının ihtiyacına daha uygun olduğu, idrar kaçırma seviyesine bağlı olarak değişecektir. Yakınınız ya da ihtiyacınız için en uygun ürünü tespit etmek üzere, “İhtiyacınıza uygun ürünü bulun” sayfamızı ziyaret edip sorulara cevap verebilir ve bu ürünleri denemek için numune ürün talebinde bulunabilirsiniz.

  B) Kullanıcı sadece gündüz mü, yoksa hem gündüz hem de gece mi idrar kaçırıyor? Kullanıcı, idrar kaçırma seviyesi ve zamanına bağlı olarak, günün farklı zamanları için farklı emicilikte ve türde ürünlere ihtiyaç duyabilir. Örneğin, eğer gündüz daha fazla ve geceleri daha az idrar kaçırıyorsa, gece için yüksek emicilikte bir ürüne ihtiyaç duymayacaktır. Tersi şekilde geceleri daha çok idrar kaçırıyorsa, gündüz için daha hafif, gece için ise daha yüksek emicilikte bir ürüne ihtiyaç duyacaktır.

  C) Kullanıcı, 24 saat içinde ne kadar sıvı tüketiyor?  Kimse tükettiği sıvıdan daha fazla idrar yapamaz. Örneğin günde 1.000 ml sıvı tüketen bir kişinin vücudu, 24 saat içinde 1.000 ml'den fazla idrar üretmez ve kişi bunun üzerinde idrar kaçıramaz. Yani, kişinin gün içinde içtiğiniz sıvı miktarı ne kadar çok ise, o kadar idrar yapar; ancak aynı zamanda üretilen idrar miktarı, kişinin ne kadar terlediğine bağlı olarak da değişebilir. Günde 1.000 ml sıvı içen birinin 24 saat içinde 3 adet TENA Slip Maxi’ye ihtiyaç duymasını beklemek doğru olmaz.

  Basit bir şekilde, az miktarda idrar kaçıran ve kendi başına tuvalete gidebilen, bağımsız ayakta bir kullanıcı (birkaç damla ya da daha yoğun miktarda, damlalar halinde idrar kaçıran biri) için, hafif veya orta emiciliğe sahip TENA Lady ve TENA Men gibi kadın ve erkeklere özel mesane pedleri ya da TENA Pants Normal gibi hafif emiciliğe sahip bir emici külot yeterli olacaktır.

  Orta miktarda idrar kaçıran (ve dış kıyafetlerini ıslatacak kadar çok miktarda idrar kaçıran) bağımsız ayakta bir kullanıcı ve Demans veya Alzheimer hastaları için, orta ve yoğun emiciliğe sahip TENA Pants Plus, Super veya Maxi ürünlerinden biri uygun olacaktır.

  Yoğun miktarda idrar kaçıran (bacaklarından aşağı doğru akacak kadar çok miktarda ya da tamamen içgüdüsel olarak idrar kaçıran) veya ağır inkontinansa sahip, yatağa bağlı veya daha az hareket eden kişiler için ise, TENA Slip Plus, Super ya da Maxi gibi yüksek emiciliğe sahip ürünler uygundur.  Bez değişim süresine bağlı olarak da kullanıcının ihtiyaç duyacağı ürün emicilik seviyesi farklı olacaktır. 

 12. Ürünlerin ve ambalajlarının üzerindeki farklı renkler ne anlama geliyor?

  Ürünlerin ve ambalajlarının üzerindeki farklı renkler, farklı emicilik seviyelerini göstermektedir. Ürünlerin emicilik seviyesi, ayrıca paketin üzerinde yer alan damlalarla da belirtilmektedir. Dolu damla sayısının artması, ürünün daha yüksek emiciliğe sahip olduğunu göstermektedir. Damla sayısı, ıslaklık göstergesi ile beraber; kişinin hangi emicilik seviyesinde ürüne ihtiyaç duyduğunu ve buna göre kullanması gereken ürünün emiciliğini tespit etmeye yardımcı olur.

  A) Normal (somon rengi) hafif emicilikteki ürünleri gösterir.

  B) Plus (mavi renk) orta emicilikteki ürünleri gösterir.

  C) Super (yeşil renk) orta üzeri, yoğun emiciliğe sahip ürünleri gösterir.

  D) Maxi (mor renk) en yoğun emiciliğe sahip ürünleri gösterir.

 13. Emici külotlar herkes için uygun mudur?

  Genellikle, kendi başına rahat hareket edebilen, bağımsız ayakta kullanıcılar ile Demans ve Alzheimer hastalar için, emici külotlar daha uygundur; çünkü emici külotları giymek, tıpkı günlük bir iç çamaşırı giymek kadar kolay ve yan bantlı yetişkin hasta bezlerini kullanmaya göre daha "normaldir". Bununla birlikte, kullanıcının hareket kabiliyeti ile idrar kaçırma seviyesi de dikkate alınmalıdır.

 1. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi’ni denedim. Kıvamı nedeniyle kullanımı bana değişik geldi.

  Ürünü nerede ve nasıl kullandığınıza bağlı olarak, kıvamı size göre değişiklik gelmiş olabilir. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi, durulamayan bir formüle sahip olduğunda, duş veya banyoda kullanılmamalıdır. Susuz kullanılması gerektiğinden, kullanıcı ürünle duş almaya çalışırsa, dokusu çok yağlı gelebilir.

  Ayrıca, ürün fazla miktarda kullanıldığında da çok yağlı hissedilebilir. TENA 3'ü 1 arada Vücut Temizleme kremini, kuru bir mendil ya da kağıt havlu yardımıyla kullanıcının temizlenecek bölgesine ince bir tabaka halinde yayarak durulamadan uygulayarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 2. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi ve Vücut Temizleme Havlusu’nu beraber mi kullanmak gerekiyor?

  Hayır. Bu iki ürün, aynı formül ve işleve sahip olduğundan, ikisinden birinin kullanılması yeterlidir. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi’nin kuru bir mendil ya da kağıt havlu yardımıyla kullanmak gerekirken, TENA 3’ü 1 Arada Vücut Temizleme Havlusu, aynı formülün temizleme havlusuna uygulanmış hali olduğundan ayrı bir ürüne ihtiyaç kullanılmadan, pratik bir şekilde kullanılabilir.

 3. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi’ni tüm vücut temizliğinde kullanabilir miyiz?

  Evet. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi, tüm vücudu temizlemek için kullanılabilir; bununla beraber, bu ürün aslen üriner veya fekal inkontinans nedeniyle hassaslaşan ve tahrişe açık hale gelen cildi korumak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

 4. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi kullandığımda, cildin iyice temizlediğinden nasıl emin olabilirim?

  Sabun, cildin üzerinde biriken kiri çözen, ayrıştırıcı özelliğe sahip yüzey aktif maddeler içerir, ancak su ile durulandıktan sonra bile ardında cildi tahriş edici kalıntılar bırakabilir ve bu kalıntılar ciltte tahrişe neden olabilir. TENA 3’ü 1 arada Vücut Temizleme Kremi ise cildi üzerinde biriken kirden nazikçe arındırır ve geride bıraktığı su bazlı krem, cildi yumuşatarak rahatlatır ve korumaya yardımcı olur.